Hakkımızda

Türk-Alman Üniversitesi, uluslararası standartlardaki eğitim ve araştırma olanakları ile Türkiye, Almanya ve diğer ülkelerden akademisyenlerin ve öğrencilerin tercihi olan bir bilim ve teknoloji merkezi olmayı hedeflemektedir.

Üniversitemizin ilk kurulan akademik birimlerinden biri olan Fen Fakültesi, temel bilimler ve teknoloji alanlarındaki araştırmalarına ek olarak, Mühendislik ve Sosyal Bilimler Fakültelerindeki araştırmacılarla birlikte geliştireceği, disiplinlerarası ve özgün araştırma projeleri sayesinde yerel-küresel sektörün ihtiyaç ve sorunlarına yanıt veren, insan ve çevre odaklı, yenilikçi çözümlerin adresi olmayı hedeflemektedir.

Temel bilimler ve teknoloji alanında evrensel standart ve rekabet ölçülerinde bilim üretmenin genç beyinlerle mümkün olduğunun farkında olan Fakültemiz, genç araştırmacıların nitelikli olanaklarla donatıldığı, yurt dışındaki saygın üniversiteler ve araştırma-geliştirme merkezleri ile ortaklaşa çalışmaların yürütüldüğü, özgün bilimsel yayınların teşvik edildiği,  dinamik, yenilikçi  bir araştırma ve teknoloji geliştirme kurumu haline gelme vizyonuna sahip olup; bu hedeflerini başarılı Türk ve yabancı bilim insanlarını kadrolarına dahil etmek, diğer fakültelerle birlikte güçlü bir laboratuvar alt yapısı oluşturmak ve seçkin öğrencilerine sorgulayıcı bir perspektif aşılamak suretiyle gerçekleştirmektedir.

Fakültemiz bünyesinde Malzeme Bilimi ve Teknolojileri, Moleküler  Biyoteknoloji, Enerji Bilimi ve Teknolojileri olmak üzere üç bölüm bulunmaktadır. Fakültemiz bu bölümlerde lisans, yüksek lisans ve doktora kategorilerinde sunacağı özgün programlarla, öğrencilerine modern teknolojileri öğrenme, uygulama ve araştırma yapma imkanları sağlayacaktır. Fakültemizdeki tüm bölümlerde eğitim dili Almancadır.

Her bölümde Türk öğretim üyelerinin yanı sıra Alman öğretim üyeleri de görev almakta, ders vermekte ve akademik etkinliklere katılmaktadır. Başarılı öğrenciler, programın paydaşı olan Alman üniversitelerinde bir süre öğrenim görme imkanına sahiptir. Fakültemizin anlaşmalı olduğu üniversiteler Potsdam Üniversitesi, Darmstadt Teknik Üniversitesi ve Berlin Helmholtz Araştırma Merkezi’dir.

Anlaşmalı olduğumuz üniversiteler ve araştırma merkezleri; bölüm içeriklerinin hazırlanmasına ek olarak  eğitim-öğretim planlarının oluşturulması, yabancı öğretim üyelerinin gönderilmesi, yaz okulları, öğrenci değişim programları, çift diploma olanakları, sanayi iş birliği, ortak projeler ve dil kursları gibi konularda Fakültemizi desteklemektedir.